LIDA vēršas pie Saeimas saistībā ar grozījumiem Dienesta gaitas likumā (04/07/2018)
LIDA, pārstāvot un aizsargājot dienestā esošo/strādājošo – arodbiedrības biedru – darba, dienesta, ekonomiskās, sociālās un profesionālās tiesības un intereses, un lai izteiktu savu viedokli savas kompetences ietvaros, t.i., attiecībā uz amatpersonu dienesta ekonomiskajām, sociālajām un profesionālajām tiesībām un interesēm, ir vērsusies pie Latvijas Republikas Saeimas un sniegusi savu viedokli par gaidāmajiem grozījumiem Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā (Dienesta gaitas likums).
Saeimas Juridiskais birojs ierosinājis Dienesta gaitas likuma 7. pantu papildināt ar 2.1 pantu šādā redakcijā: “(21) Iestādes vadītājs dienestā var pieņemt arī personu, uz kuru attiecas šā panta pirmās daļas 4.punktā noteiktais ierobežojums, ja pēc personas atvaļināšanas dienas ir pagājuši ne mazāk kā pieci gadi”. Savukārt Saeima 2.lasījumā šo priekšlikumu atbalstījusi.
Norādītie grozījumi attieksies uz personām, kurām piemērots bargākais disciplinārsods – atvaļināšana no dienesta. Līdz šim likumdevējs uzskatīja, ka tā kā bargākais disciplinārsods piemērojams par visnotaļ smagiem disciplinārpārkāpumiem, kā rezultātā pilnīgi zaudēta uzticība amatpersonai, LIDA pozitīvi vērtē likumdevēja vēlme sekot jaunākajām Satversmes tiesas atziņām - personai dzīves laikā ir iespēja mainīties. Tomēr LIDA ieskatā, likumdevējs, atbalstot grozījumus, kas paredz termiņa uzlikumu, nav pietiekami analizējis ar ko tieši pamatots piecu gadu termiņš. LIDA ieskatā ir apgrūtinoši noteikt kādu konkrētu termiņu, kurā „noilgst“ disciplinārsods – atvaļināšana no dienesta, jo katrs gadījums ir vērtējams pilnībā individuāli. Ir saprotams, ka izmaiņas personas subjektīvajā attieksmē pret disciplinārpārkāpumu būs atkarīgas no nodarījuma apstākļiem un personas psiholoģiskā stāvokļa, kā arī attieksmi pret dienestu un dzīves vērtībām kopumā.
LIDA norāda, ka katrs gadījums būtu izvērtējams atsevišķi – pilnībā individuāli, vērtējot piemērotā disciplinārsoda mijiedarbību ar turpmāk ieņemamā amata pienākumiem, neaprobežojot personas tiesības kandidēt amatam dienestā ar noteiktu termiņu, jo šādu termiņu nav iespējams zinātniski vai kā citādi pamatot.
Ar pilnu LIDA vēstules saturu varat iepazīties mūsu mājas lapas sadļā Sociālais dialogs- Citas iestādes (pieejams tikai reģistrētajiem lapas lietotājiem).